اثرات و پیچیدگی های تکنیک های مختلف فیلتر حذف نویز به طور واضحی با یکدیگر متفاوتند. معمولا فیلترهای Spatial و Temporal، الگوریتم های با پیچیدگی پایینی به شمار می آیند

فیلتر Spatial، نویز را در تصویر کاهش می دهد، اما جزئیات تصویر را نیز از بین می برد و در نتیجه لبه های تصویر و نیز خطوط عمودی و افقی به درستی نشان داده نمیشوند. در حالیکه فیلتر Temporal باعث ایجاد تصویر سایه دار بر روی اجسام در حال حرکت می شود. این دو نوع فیلتر حذف نویز به طور معمول در محصولات با قیمت های پایین تر استفاده می شود.

فیلتر Motion Adaptive بر اساس مقایسه ی دو فریم پی در پی و شناسایی ناحیه ی حرکت، کارمی نماید. در واقع این فیلتر نخست به جداسازی نواحی تصویر که در آن اجسام متحرک وجود دارند و نواحی تصویر که اجسام ثابتی دارند می پردازد.

با توجه به این که فیلتر Temporal در نواحی از تصویر که اجسام ثابتی دارند عملکرد قابل قبولی دارد و بالعکس فیلتر Spatial در نواحی از تصویر که اجسام متحرکی دارند موثرتر است ، فیلتر Motion Adaptive به ترکیب اثر دو فیلتر Spatial و Temporal می پردازد تا ضمن کاهش نویز تصویر، جزئیات بهتر روی بخش ثابت تصویر و سایه ی کمی روی جسم در حال حرکت در تصویر باقی بماند.

فیلتر Motion Compensation نسبت به فیلتر Motion Adaptive عملکرد بهتری در کاهش نویز دارد زیرا این فیلتر ضمن ترکیب مزایای فیلتر های Spatial و Spatial،  یک سری محاسبات را در رابطه با تخمین محل جدید جسم متحرک در تصویر و نیز مطابقت دادن دو فریم پی در پی را به الگوریتم Motion Adaptive  افزوده است.

لازم به ذکر است که همه ی تکنولوژی های بازار در یک سطح نمی توانند به تاثیر مساوی از حذف نویز برسند.

در واقع تکنولوژی های حذف نویز گوناگونی هستند که به طور مداوم مورد بررسی و تحقیق و بهبود توسط دانشگاه ها و صنایع تصویری قرار می گیرند.

کاربرد تکنولوژی های جدید تاثیر حذف نویز را در آینده افزایش خواهد داد. در ضمن مهم نیست که تکنولوژی مورد استفاده در دوربین مورد نظر شما در واقع چه تکنیکی را جهت کاهش نویز در پیش میگیرد ، تاثیر آن می تواند کامل و درست نباشد.

زمانی که مقدار سیگنال به نویز (SNR) کمتر از سطح معین است، شما نمی توانید همه ی نویز ها را حذف کنید و به ناچار جزئیات تصویر توسط تکنولوژی حذف نویز تحت تاثیر قرار می گیرد. در آن زمان شما مکلف به ایجاد تعادلی بین میزان نویز و کیفیت تصویر  می باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *